Komentarze (0)
Hmm... co powiecie na mój roczny plan który zakładając kosmicznego farta pozwoli mi w rok polecieć do wszystkich europejskich stolic??? Co jest najlepsze? że za grosze ;D
Brzmi nieźle?
uuuuuuuuuuuu
Przeczytane przeze mnie
Hmm... co powiecie na mój roczny plan który zakładając kosmicznego farta pozwoli mi w rok polecieć do wszystkich europejskich stolic??? Co jest najlepsze? że za grosze ;D
Brzmi nieźle?
uuuuuuuuuuuu
Polska Służba Bezpieczeństwa inwigilowała w 1963 roku amerykańskiego noblistę w dziedzinie literatury Johna Steinbecka – wynika z ustaleń historyka z poznańskiego oddziału IPN Rafała Sierchuły, do których dotarł serwis tvp.info. Autor kultowych powieści „Na wschód od Edenu” oraz „Myszy i ludzie” miał założony przez Polaków podsłuch, otoczony był też siatką tajnych agentów.
W Polsce Steinbeck gościł z dziesięciodniową wizytą w listopadzie 1963 roku, rok po przyznaniu mu literackiej Nagrody Nobla. SB chciała, by pisarz uwierzył, że w PRL panuje swoboda twórcza, a warunki życia są znośne.
Z ustaleń historyka Rafała Sierchuły wynika, że przygotowywania do tej wizyty Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła kilka miesięcy wcześniej. W tym celu wszczęła operację o kryptonimie „Problemy”.
– SB konsultowała ze Związkiem Literatów Polskich szczegółowy program i współdecydowała, kto będzie mógł mieć dostęp do pisarza – tłumaczy Rafał Sierchuła.
Spotkania z czytelnikami, które pisarz odbywał objeżdżając Polskę, obsadzono agentami SB. Ich zadaniem było pilnować, by Steinbeck nie uzyskał informacji nieprzychylnych dla systemu.
– Kiedyś żartowano, że na przyjazd pierwszego sekretarza maluje się trawę na zielono. Tutaj było podobnie. Gdy do władz dotarła informacja, że wołga, którą porusza się pisarz jest w złym stanie technicznym, dostarczono Steinbeckowi mercedesa – mówi Rafał Sierchuła. – Bezpieka z radością odnotowała potem, że za mercedesem nie mogą nadążyć samochody ambasady amerykańskiej – dodaje historyk.
Informacje na temat Steinbecka SB uzyskiwała z sieci tajnych współpracowników. Na miesiąc przed jego wizytą zdecydowano także o założeniu podsłuchu w warszawskim hotelu Bristol. Pisarza skierowano do specjalnie przygotowanego pokoju.
Myszy i ludzie to opowieść o dwu mężczyznach, wielkim i infantylnym Lenniem oraz niedużym i sprytnym George'u, którzy wędrując w poszukiwaniu pracy z jednego rancza na drugie, marzą, że pewnego dnia dorobią się własnej farmy. Mimo dzielącej ich różnicy intelektualnej są dobrymi przyjaciółmi, dzieląc to samo marzenie o własnej ziemi, na której Lennie mógłby hodować króliki. W trakcie tych wędrówek George często wścieka się na ograniczenia Lenniego i traci do niego cierpliwość, jednak nie porzuca dziecinnego olbrzyma. Wie, że Lennie nieuchronnie napytałby sobie biedy, wplątując się w sytuacje, z których sam nie potrafiłby się uwolnić, dlatego musi nieustannie mieć na niego oko.
Obaj bohaterowie cieszą się, zę dostali pracę na ranczo, jednak George jak zwykle musi przedstwiać Lenniego w lepszym świetle, żeby wydawł się zdolniejszy i bardziej inteligentny, niż jest w rzeczywistości. Syn szefa, Curley, tyranizuje dziecinnego Lenniego, który zaczyna odczuwać sympatię do ślicznej młodej żony swojego prześladowcy. Jednak żona Curleya nie traktuje Lennniego uczciwie i dla zabwy przekomarza się z nim, nie zdając sobie sprawy z tego, jak poważnie postrzega jej zalotne zachowania. Lennie widzi w niej coś podobnego do miękkiego puszystego szczeniaka, jakiego miał kiedyś, i pragnie głaskać jej piękne włosy tak jak kiedyś głaskał miękkie futro pieska. Gdy Lennie podchodzi do żony Curleya, żeby ją pogłaskać po włosach, kobieta wpada w panikę i zaczyna wyrywać się i krzyczeć. Lennie pragnie ją uciszyć i zasłani jej usta ręką, ale nie potrafi kontrolować swojej siły i skręca jej kark. Gdy George orientuje się co się stało, Lennie płacząc przeprasza go, że ją skrzywdził tak jak kiedyś skrzywdził szczeniaka. George doskonale rozumie, że robotnicy z rancza pod wodzą Curleya nie będą mieli dla Lenniego litości, każe mu więc się szybko spakować, ponieważ muszą odejść.
Co się dzieje dalej?
Chwilę później, gdy obaj siedzą na brzegu rzeki, George zabija Lenniego strzałem z pistoletu, żeby oszczęszić mu bardziej przerażających cierpień z rąk tłumu.
Udostępniam ebooka z chomikuj", w zakładce znajdziecie linka do pobrania książki. Warto przeczytać
"Widziałem setki takich, co to chodzą od rancza do rancza z tobołkami na plecach i takimi samymi głupstwami we łbach (...). Nikt nigdy nie trafia do nieba, nikt nie kupuje swojego kawałka ziemi. Nie można uciec przed swym fatalnym przeznaczeniem."
Steinbeck John, urodził się w 1902, w Salinas (stan Kalifornia), zm. 1968, pisarz i reporter; opisywał życie mieszkańców rodzimych okolic środkowej Kalifornii — ubogich farmerów, meksyk. robotników rolnych, wł. rybaków, lumpów i włóczęgów; realist. powieści protestu społ., ukazujące tragiczne losy bezdomnych i wydziedziczonych
(Myszy i ludzie 1937, głośna adaptacja teatralna 1938,Grona gniewu 1939, ekranizacja J. Forda 1940), epika moralistyczna rozwijająca motyw walki dobra i zła w naturze ludzkiej (bibl. alegoria Na wschód od Edenu 1952, wyd. pol. 1958, ekranizacja E. Kazana 1955; paraboliczna Perła 1948, nastrojowe opowieści, pełne sympatii dla prostych ludzi, żyjących w zgodzie z naturą i mających w pogardzie konwencje społ. (Pastwiska niebieskie 1932, Tortilla Flat 1935, Kasztanek 1938, Ulica Nadbrzeżna 1945); reportaże z II wojny świat. Bombs Away (1942), Once There Was a War (1958) i z podróży po Ameryce Podróże z Charleyem w poszukiwaniu Ameryki (1962);
1962 otrzymał Nagrodę Nobla.
http://www.slideshare.net/kollerevans/introduction-to-of-mice-and-men